MAKALELER / Kışın zincirin en zayıf halkası Otomobil
« Geri

Kışın zincirin en zayıf halkası Otomobil

2017 yılı TUİK verilerine göre toplam 21 milyon 211 bin 701 adet taşıtın %53,8’ini otomobil, %23.5’ini de ticari araçlar oluşturmaktadır.

9 Şubat 2017’de 687 numaralı KHK ile 2918 sayılı Trafik Kanununa 65/A maddesi eklenerek “Yolcu ve Eşya taşıyan” ticari taşıtlara Kış Lastiği zorunluluğu getirildi. Ancak bu sırada binek otomobiller kapsam dışında kaldı.                                                          

 

                    

Özel otomobillerin Kış Lastiği zorunluluğu dışında tutulması kışın trafik güvenliği açısından binek otomobilleri zincirin en zayıf halkası durumuna getirmektedir.

 

65/A Kış Lastiği mevzuatının otomobilleri içerecek şekilde genişletilmesi gereklidir.

 

 

65/A Kış Lastiği mevzuatına ekleme yapılıncaya kadar mevcut mevzuatla özel otomobillerde Kış Lastiği kullanımın yaygınlaşmalıdır. Zorunlu olmamasına karşın Türkiye’de binek araçlarda Kış Lastiği kullanımının yaklaşık % 25-30 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bu oranın yüksek olmasında uzun dönem araç kiralama şirketlerinin önemli katkısı vardır. Bu sonuçlar umutları artırmaktadır.

 

 

Mevcut mevzuata göre önerilerimiz:  

1) Zorunlu olmamasına karşın otomobiller kışın Kış Lastiği takmalıdır.

 

2) Karlı havalarda Kar Zinciri bulundurulmalıdır,

 

3) Kışın takılması gereken lastik kanun 65/A'da "Kış Lastiği" iken 1 Nisan 2017 tarihli UDHB tebliğinde ise en az "M+S lastiği" şeklindedir. Önerimiz üzerinde Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olan Kış Lastiklerinin tercih edilmesidir

 

4) Kışın otomobil, minibüs ve hafif ticari araçlara takılan lastiklerin üzerinde Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olanlar tercih edilmelidir,

 

5) Okul servislerinde tüm tekerlere üzerinde Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olan lastikler takılmalıdır,

 

6) Mevzuata göre Şehirlerarası Otobüslerin sadece çeker dingiline M+S lastiği takılması yeterlidir. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu'ya gidecek otobüsler için önerimiz tüm tekerlerinde  Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olan lastikler takmasıdır,

 

7) TIR römorklarında Kış Lastiği 1 Nisan 2017 UDHB tebliğine göre zorunlu değil. Önerimiz en az 1-2 dingilde M+S logosu olan lastiklerin kullanılmasıdır.

 

Toplam araç sayısının %53.8’ini oluşturan özel otomobillere Kış Lastiği zorunluluğunun gelmesiyle 31.07.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eylem Planı” gereği 2020 yılında trafik ölümlerini 2010 yılının yarısına indirme hedefinin gerçekleşmesine önemli destek olacaktır.  

 

Alpay Lök / Kışlastiği.com / 9 Kasım 2018

« Geri
kislastigi.com © 2020, Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.
Designed By: OrBiT
Top